• BIST 84.443
 • Altın 251,827
 • Dolar 6,1300
 • Euro 6,8249

  Aliağa Kent Kitaplığı’nın 5.Yayını 1.Aliağa Sempozyumu Bildirileri

  Aliağa Kent Kitaplığı’nın 5.Yayını 1.Aliağa Sempozyumu Bildirileri
  Aliağa Belediyesi’nin 2017 yılı eylül ayında gerçekleştirdiği ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’ kitaplaştırılarak akademi dünyası ile buluşturuldu.

  ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN 5.YAYINI ‘ARKEOLOJİ, TARİH, COĞRAFYA, TURİZM VE KÜLTÜRÜYLE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE 1.ALİAĞA SEMPOZYUMU’

  Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

  Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son dört yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuluyor.

  Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son dört yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

  “Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

  19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılan altı kitap basılarak okuyucu ile buluştu. Yedi kitap da baskı aşamasında. Altı kitabın da yazım aşaması devam ediyor.

  “Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

  Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri” kitabının 2. Basımını, 436 sayfalık “Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar” kitabının Düzeltilmiş 3. Baskısını, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları” kitabının 1. Ciltini, 600 sayfalık “İlkçağdan 21. Yüzyıla, Aliağa Tarihi” kitabı ile 398 sayfalık “Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle, Geçmişten Günümüze 1. Aliağa Sempozyumu Bildirileri” kitabını tarih severlerin ve akademi dünyasının hizmetine sundu.

  Toplam bin 874 sayfadan oluşan ve baskıları hızla tükenen kitapları edinemeyen okurlar başucu niteliğindeki kitapların pdf formatlarına http://aliaga.bel.tr/yayinlarimiz/ bölümünden ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapları cihazlarına indirebiliyor, okuyabiliyor hatta görme engelli vatandaşlar için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde de kitapları dinleyebiliyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

  ‘ARKEOLOJİ, TARİH, COĞRAFYA, TURİZM VE KÜLTÜRÜYLE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE 1.ALİAĞA SEMPOZYUMU’ / MURAT ÇEKİLMEZ-SERDAR VARDAR
  Aliağa Belediyesi’nin 2017 yılı eylül ayında gerçekleştirdiği ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’ kitaplaştırılarak akademi dünyası ile buluşturuldu. Aliağa Kent Kitaplığı’nın beşinci yayını olan eser arkeoloji ve akademi dünyasından büyük ilgi görerek hızla tükendi. 

  14-15 Eylül 2017 tarihlerinde Adnan Menderes Üniversitesi ve Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin bilimsel organizasyonu, Aliağa Belediyesi’nin de kurumsal desteği ile Hampton By Hilton Otel’de düzenlenen “Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu” kitaplaştırıldı. Aliağa Belediyesi’nin kültür yayınları kapsamında akademik bir dille kitaplaştırılan ‘1.Aliağa Sempozyumu Bildirileri’ 400 saydan oluştu. Aliağa Kent Kitaplığı dizisinin beşinci kitabı olan eser Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez ve Kâtip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Öğretim Üyesi Dr. Serdar Vardar editörlüğünde hazırlandı. Sempozyuma katılamayan ya da sempozyum belgelerine ulaşamayan vatandaşlar sempozyum bildirileri kitabına yoğun ilgi gösterdi. 

  Sempozyum bildirileri kitabında, ‘1.Aliağa Sempozyumu’nda sunulan bildirilerin tam metinleri yer aldı. 10 farklı üniversiteden 30 değerli akademisyenin Aliağa ile ilgili bilgi, belge, araştırma ve bilimsel çalışmalarına kitapta yer verildi. Aliağa ve çevresinde ilk yerleşmenin 8 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olduğu akademik verilerle anlatıldı. Sempozyum bildirileri kitabı önümüzdeki yıllarda yapılması planlanan kazı ve araştırma çalışmaları açısından önemli bilgiler sundu. 

  İÇİNDEKİLER
  Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık tarihine ışık tutan sempozyum bildirileri kitabında sempozyumda paylaşılan şu konulara yer verildi;

  1. Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Araştırma Alanı, Kalıntılar ve Geleceğe Yönelik Planlar,
  Murat Çekilmez
  2.Aliağa ve Myrina Çevresinde Doğal Çevre Değişmeleri
  Serdar Vardar
  3. Aliağa Bölgesi’nde Yapılan Arkeojeofizik Çalışmalar
  Fethi Ahmet Yüksel – Kerim Avcı
  4. Aiolis’de Bir Dağ Kent: Aigai
  Yusuf Sezgin
  5. Larisa’da (Buruncuk) Yerleşme Düzenine İlişkin Araştırmalar
  Ilgın Külekçi
  6. Larisa’nın (Buruncuk) Kent Dışı Alanları
  Turgut Saner
  7. Aliağa'da Sanayileşme, Ekonomik Büyüme ve Nüfus İlişkileri
  Çiğdem Ünal
  8. Aliağa İlçesindeki Tarihi Camiler Üzerine Değerlendirmeler
  Ersel Çağlıtütüncigil
  9. Aliağa’nın Depremselliği
  Emre Özşahin - İlker Eroğlu
  10. Aliağa İlçesinde Arazi Kullanımı-Arazi Örtüsü (AKAÖ) Değişiklikleri
  Üzerindeki Antropojenik Etkiler
  İlker Eroğlu – Emre Özşahin
  11. 16. Yüzyılda Güzelhisar Kazası'nın Demografisi
  Kadir Adamaz
  12. İllüstrasyonlarla Aliağa ve Çevresine Bakış
  Gökhan Yıldız
  13. Aliağa, Belgesel ve Tanıtım
  Mustafa Tunç
  14. Yeni Destinasyonların Ortaya Çıkışında Seyahat Acentelerinin Rolü:
  Aliağa Örneği
  Nazım Çokişler – Aytuğ Arslan
  15. Aliağa’nın Turizm Potansiyelinin SWOT (GZFT) Analizi ile Belirlenmesi
  Gülşah Akkuş
  16. Aiolis Bölgesinde Ana Tanrıça – Kybele Kültü: Genel Bir Bakış
  Emre Erdan
  17. Myrina ve Gryneion’un Territoriumunda Yapılan Araştırmalar
  Emrah Özdemir
  18. Gryneion ve Territoriumu
  Aslıhan Güçlü
  19. Temaşalık Burnu, Gryneion ve Kalıntıları
  Kemal Ersavaş.

  aliaga-kent-kitapligi-sempozyum-bildirleri.jpg

   
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.