• BIST 121.475
 • Altın 295,422
 • Dolar 5,8926
 • Euro 6,5369

  Aliağa Kent Kitaplığı’nın 7.Yayını

  Aliağa Kent Kitaplığı’nın 7.Yayını
  Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü

  ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN 7.YAYINI “TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR”

  Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

  Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son beş yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuldu.

  Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son beş yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

  “Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

  2020’DE 9 KİTAP DAHA GELİYOR

  Aliağa Kent Kitaplığı’nın 19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılırken, çocuk kitabı haricinde, 10 kitap basılarak okuyucu ile buluşturuldu. 4 kitap baskı aşamasında 5 kitabın ise yazımı devam ediyor.

  ÜCRETSİZ OLARAK HEDİYE EDİLİYOR

  “Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Gençlik Merkezi’nde bulunan Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

  Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”, 120 sayfalık “Aliağa Coğrafya Atlası” ile serinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” okurlarla buluşturdu.

  3 BİN 180 SAYFALIK DEV KÜLTÜR SETİ

  Toplam 3 bin 180 sayfadan oluşan ve baskıları hızla tükenen kitapları edinemeyen okurlar başucu niteliğindeki kitapların pdf formatlarına http://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkini tıklayarak ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapların pdf formatlarını mobil cihazlarına indirebildiği gibi görme engelli vatandaşlar da kendileri için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

  ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN 7.YAYINI “TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR”

  “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar” 2019 yılı ocak ayında Aliağa Kent Kitaplığı’nın 7.yayını olarak kitaplıklardaki yerini aldı. 215 sayfalık dev eser Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hilal Ortaç tarafından kaleme alındı. Başbakanlık Osmanlı Arşivi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan kitapta Güzelhisar’ın 16.yüzyıldaki durumu tapu tahrir defterleri ile ortaya konuluyor.

  ÖNSÖZ / HİLAL ORTAÇ

  Bölgesel tarih araştırmalarında Tapu Tahrir Defterleri içerdiği bilgiler bakımından son derece önemli bir yer tutuyor. Tahrir Defterleri’yle ilgili ilk yayın faaliyetleri Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan coğrafyasına ait bölgelere ait defterlerle başlamış, daha sonra Anadolu’nun çeşitli yöreleri ile ilgili defterlerin yayınlanması ile devam etmiştir. Lajoş Fekete’nin 1943 yılında Macaristan’da yayınladığı Estergon Sancağı’na ait defterle başlayan bu yayınlar arasında, 1954 yılında Prof.Dr. Halil İnalcık’ın yayınladığı Osmanlı İmparatorluğu’nun en eski tarihli tahrir defteri olan Arvanid Sancağı da bulunmakta, Anadolu sahasında ise ilk örneği Refet Yinanç ve Mesut Elibüyük’ün yayınladığı Malatya Tahrir Defteri oluşturmaktadır. Bu arada doğrudan defter yayını olmasa da, bölgesel ve yerel tarih çalışmalarında da defterler yoğun şekilde kullanılmıştır.

  Bölgede Türk Fethi ile birlikte Saruhan Beyliği tarafından kurulmuş olan Güzelhisar Kazası’na ait defterlerin bağımsız bir yayın olarak basılması düşüncesi, Aliağa Belediyesi tarafından tarihsel gelişimi süresince Aliağa tarihinin bir bütün olarak ortaya konulması için yapılan çalışmalar esnasında ortaya çıktı. Bu çalışmanın sonucunda Prof. Dr. Ersin Doğer’in “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla, Aliağa Tarihi” adlı son derece kapsamlı eseri yayınlandı. Bu eserin hazırlık aşamasında 16. yüzyıla ilişkin Tapu Tahrir Defterleri de tarafımdan Osmanlıca’dan günümüz yazısına aktarıldı ve ardından ayrı bir yayın olarakbasılması gündeme geldi.

  Bunun sonucu olarak, defter verilerinin değerlendirildiği bölümle birlikte, defterlerin çevirileri ve tıpkıbasımları, Aliağa tarihiyle ilgilenenlerin ve bizden sonraki araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.

  Kitabın ortaya çıkmasına vesile olan ve bölge tarihi ile ortaya çıkan çeşitli soruların ortaya atılmasında ve cevaplarının verilmesinde büyük katkıları olan Sayın Prof.Dr. Ersin Doğer’e ve acemisi olduğum bir yazı türünde yardımlarını esirgemeyen Ege Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. M. Akif Erdoğru’ya teşekkür ederim.

  Kültür ve tarihe verdiği önemi birbirinden değerli eserlerin yayını ile kanıtlamış bulunan Aliağa Belediyesi kurumsal kimliğine ve bu kurumsal kimliğin temsilcisi Aliağa Belediye Başkanı Sayın Serkan Acar’a yerel tarihe, kültüre ilgisi ve geçmişin birikimini geleceğe aktarma sorumluluğu üstlenmesinden dolayı teşekkür ederim.

  HİLAL ORTAÇ KİMDİR?

  1964 yılında Balıkesir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Manisa’da tamamladı. 1981 yılında girdiği Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. Aynı yıl E.Ü. Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü’nde Yüksek Lisans öğretimine başladı. 1987 yılında Tarih Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1987 yılında yüksek lisansını ‘Manisa Kütüphanesinde Bulunan 7079 no.lı Kanunnamenin Çeviri Yazısı ve Açıklaması’ teziyle tamamladı. Aynı Enstitüde başladığı doktora eğitimini 1996 yılında ‘Tanzimattan Birinci Meşrutiyete Manisa (İdari, Sosyal, Ekonomik ve Demografik Yapı)’ başlıklı teziyle doktor ünvanını kazandı. 1998 yılından itibaren Yakıncağ Tarihi anabilim dalında Öğretim Görevlisi, 2014’ten itibaren de Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. İngilizce bilmektedir.

  İÇİNDEKİLER

  “TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR” adlı eserin içeriği şu bölümlerden oluşuyor;

  1. Saruhan Sancağı Güzelhisar-ı Menemen Kazası

  2. Güzelhisar-ı Menemen Kazası’na ilişkin defterler

  BOA, TT 165

  BOA, TT 398

  TKGMA, TK 115

  BOA, MAD.d 152

  BOA, TT 102

  TKGMA. 125

  I. Bölüm

  1. XVI. Yüzyılda Güzelhisar-ı Menemen Kazası

  Güzelhisar Nahiyesi Köyleri

  Kestel Nahiyesi Köyleri

  2. Güzelhisar-ı Menemen Kazası 16. Yüzyıl Sosyal ve Ekonomik Durum

  Cami Mahallesi

  Bölicek Mahallesi

  Hisarlık Mahallesi

  Cemaat-ı Rumiyan

  Kırsal Kesim

  Tarımsal Üretim

  Tahıl ve Bakliyat Üretimi

  Pamuk

  Pirinç

  Susam

  Zeytin

  Vergiler

  Vakıflar

  3. Sonuç

  II. Bölüm – Defter Metinleri

  1. Tapu Tahrir Defteri 165 (TT 165) (1530-31) Osmanlıca Orijinal Sayfalar ile

  Nahiye-i Güzelhisar der Liva-i Saruhan Nefs-i Güzelhisar

  Mahalle-i Cami

  Mahalle-i Bölicek

  Cemaat-ı Zimmiyan-ı Nefs-i Güzelhisar

  Karye-i Çıtak deresi tâbi-i m

  Karye-i Ahmed Dede nam-ı diğer Pabuçcular tâbi-i m

  Cemaat-ı Yörükan-ı Güzelhisar

  Karye-i Piyadeler tâbi-i m

  Karye-i Kızıl Kilise nam-ı diğer Davud Dede tâbi-i m

  Cemaat-i Zaviyadaran-ı Davud Dede An evlad-ı 0

  Cemaat-ı Aydoğdular An Yörükan-ı Zaim-i Kestel

  Karye-i Samrı tabi-i Güzelhisar

  Cemaat-ı Urban-ı Baraklu tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Eğriler nam-ı diğer Eşekkıran

  Karye-i Eğri Gölcük tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Kadı nam-ı diğer Şuayib tabi-i Kestel

  Karye-i Boz tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Yurd Beyi nam-ı diğer Helvacı

  Karye-i Harbende tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Kazlık tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Gökçe tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Pazarlı tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Çomaklu tabi-i Kestel

  Karye-i Öküz Uğrusu tabi-i Kestel

  Karye-i Kabaağaç tabi-i Kestel

  Karye-i Doğanoğlu tabi-i Kestel nam-ı diğer Kilise

  Karye-i Yundalanı tabi-i Kestel

  Karye-i Girenüz tabi-i Kestel

  Karye-i Nıfs-ı Sataşar nam-ı diğer Kızılçam

  Karye-i Derziler tabi-i m

  Karye-i Ömerler, tabi-i m

  Karye-i Kuruca Kestel

  Karye-i Sofu Deresi

  Karye-i Çıtaklı

  Karye-i Ilıca maa mezra-i Kayrucak tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Demirci, tabi-i Güzelhisar

  Karye-i İne (Eyne) Gazi ve İncirbükü ve Mezra-i Danişmendli tabi-i mezbur

  Karye-i Oruçgazi tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Akbaş tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Güneri tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Karaca Avunduk maa Kartalhacı tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Orayda, tabi-i m

  Karye-i Kaya alanı, tabi-i m

  Karye-i Frenk nam-ı diğer Kalabak, tabi-i m

  Karye-i Devlid

  Karye-i Habiblü

  Karye-i Belek

  Karye-i Hızırlı

  Karye-i İğdecik tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Yayağaç

  Karye-i Altan nam-ı diğer Kavak tabi-i Kestel

  Karye-i Örlemiş

  Karye-i İnkayacık

  Karye-i Elifpınarı

  Karye-i Kulfallu

  Karye-i Donuzdeğirmeni tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Nısf-ı Sataşar

  Koru-yı Temaşalık tabi-i Güzelhisar

  2. Tapu Kayıt Defteri 115 (TK 115) (1575) Osmanlıca Orijinal Sayfalar ile

  Fihrist-i Kaza-ı Güzelhisar

  Kaza-ı Güzelhisar der Liva-ı Saruhan Nefs-i Güzelhisar

  Mahalle-i Cami

  Mahalle-i Bölücek

  Mahalle-i Hisarlık

  Karye-i Çıtak Deresi tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Ahmed Dede nam-ı diğer Pabuçcular tabi-i m

  Cemaat-ı Yörükan-ı Güzelhisar

  Karye-i Bayad (eler), tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Kadı nam-ı diğer Şuayib tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Doğanoğlu nam-ı diğer Kilise tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Elif Pınarı tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Kuruca Kestel tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Oruçgazi tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Akbaş tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Karlık tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Habibli nam-ı diğer Şehabeddin tabi-i Güzelhisar

  Karye-i İnegazi ve İncirbükü mezraa-ı Danişmendlü tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Gireniz tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Sofu Depesi tabi-i mezkur

  Karye-i Yundalanı tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Kızıl Kilise nam-ı diğer Subaşı ve Karye-i Davud Dede tabi-i m

  Cemaat-ı zaviyedaran-ı Davud Dede an evladeş

  Karye-i Güneri tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Karaca Avunduk nam-ı diğer Taşlı Burun maa Kartal tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Derzilü tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Nısf-ı Sataşar nam-ı diğer Çam tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Pazarlu tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Örlemiş tabi-i m

  Karye-i Kulfallu tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Eğrigöl tabi-i m

  Karye-i Deniz Değirmeni tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Bozköy tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Demirci Kavağı tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Nısf-ı Sataşar tabi-i Güzelhisar

  Karye-i İnkayacık tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Kabaağaç tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Yayağaç tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Eğriler nam-ı diğer Eşekkıran tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Gökçe tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Çomaklu tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Frenk nam-ı diğer Kalabak tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Hızırlu tabi-i Güzelhisar

  Karye-i İltan nam-ı diğer Kavak tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Kayaalanı tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Melik tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Orayda tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Öküz Uğrusu tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Harbende tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Yurdbeği nam-ı diğer Helvacı tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Çıtaklı tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Ilıca maa mezraa Kayrucak tabi-i Güzelhisar

  Koru-yı Temaşalık tabi-i Güzelhisar

  An Koru-yı Gökçe

  An Koru-yı Kafir Kışlası ve Tütenlü

  An Koru-yı Kara Bergos ve Karakaya

  An Koru-yı Pir Ağıl

  An Koru-yı Akça Ağıl ve Mürted Yatağı

  An Koru-yı Erkaç

  An Koru-yı Buzağılık

  An Koru-yı Nohud Havlısı

  Karye-i İğdecik nam-ı diğer Gökdepe tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Devlid tabi-i Güzelhisar

  Karye-i Samrı tabi-i Güzelhisar

  /Ege Basın Grubu

  GAZETELERİMİZ

  GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

  BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

  EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

  FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

  VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

  YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

  ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

  ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

  SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

  İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

  ARASTA HABER           www.arastahaber.com

  YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

  YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

  YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

  ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

  GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

  ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

  ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

  BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

  EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

  GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

  AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

  EGE RAPOR                 www.egerapor.com

  EGE İLAN                    www.egeilan.net

  EGE İHALE                  www.egeihale.com

  ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

  EGE VİDEO                www.egevideo.com

  EGEPLAY                 www.egeplay.com 


  aliaga-belediye-baskani-serkan-acar-(11)-003.jpg

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.