• BIST 107.922
 • Altın 274,950
 • Dolar 5,8094
 • Euro 6,4449

  İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi

  İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi
  İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi

  ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN DÖRDÜNCÜ YAYINI “İLK ÇAĞ’DAN 21. YÜZYILA ALİAĞA TARİHİ”

  Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

  Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son beş yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuldu.

  Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son beş yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

  “Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

  2020’DE 9 KİTAP DAHA GELİYOR
  Aliağa Kent Kitaplığı’nın 19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılırken, çocuk kitabı haricinde, 10 kitap basılarak okuyucu ile buluşturuldu. 4 kitap baskı aşamasında 5 kitabın ise yazımı devam ediyor.

  ÜCRETSİZ OLARAK HEDİYE EDİLİYOR
  “Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Gençlik Merkezi’nde bulunan Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

  Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”, 120 sayfalık “Aliağa Coğrafya Atlası” ile serinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” okurlarla buluşturdu.

  3 BİN 180 SAYFALIK DEV KÜLTÜR SETİ
  Toplam 3 bin 180 sayfadan oluşan ve baskıları hızla tükenen kitapları edinemeyen okurlar başucu niteliğindeki kitapların pdf formatlarına http://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkini tıklayarak ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapların pdf formatlarını mobil cihazlarına indirebildiği gibi görme engelli vatandaşlar da kendileri için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

  ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN DÖRDÜNCÜ YAYINI “İLK ÇAĞ’DAN 21. YÜZYILA ALİAĞA TARİHİ” / ERSİN DOĞER
  Aliağa Kent Kitaplığı serisinin dördüncü yayını “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi” akademisyen Ersin Doğer tarafından hazırlanarak 2017 yılında kitaplıklardaki yerini aldı. Eserin ilk dağıtımı Cumhuriyet’in 94’üncü yıl dönümü etkinliklerinde Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından yapıldı. Tarih severlere ücretsiz olarak dağıtılan eser yoğun ilgi gördü ve hızla tükendi. 

  Yapılan sözlü tarih çalışmaları ve akademik araştırmalarla büyük bir bölge tarihi arşivine ulaşan Aliağa Belediyesi, özenle seçilen dokümanların bir araya getirilmesiyle 600 sayfalık Aliağa Tarihi kitabını yayınladı. Kitapta bölgenin arkeolojik, tarihi, siyasal ve sosyal tüm yönleriyle 8 bin 500 yıla uzanan geçmişi tarihsel akışla özetlendi.

  Aliağa Tarihi’nde; ilk uygarlık izlerinden Saruhan Beyliği’ne, Osmanlı’dan Cumhuriyete ulaşan kültür birikimi kısaltılmış özet bilgilerle 600 sayfaya sığdırıldı. Kitapta Aliağa Çiftliği’nden 1950’lerin, 60’ların küçük tarım ve balıkçı kasabasına, 1960’ların ikinci yarısından itibaren sanayileşmeyle birlikte kentleşme sürecine kadar Aliağa tüm ayrıntılarıyla bu kitapta işlendi.

  YAZAR ERSİN DOĞER KİMDİR?
  951 Karşıyaka doğumludur. Çocukluğu Aliağa’da ve Arap Çiftliği’nde geçti. İlk ve orta öğrenimini Menemen’de tamamladıktan sonra 1969’da Karşıyaka Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1973’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeoloji Kürsüsü’nden mezun oldu.

  İzmir Arkeoloji Müzesi’nde 2 yıl araştırmacı olarak görev yaptı. 1981’de Ege Üniversitesi’nde (E.Ü.) uzman olarak çalışmaya başladı. 1997’de profesör oldu. E.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Doktora ve post-doktora sürecinde Atina Fransız Arkeoloji Okulu’nun bursunu iki dönem kazanarak Atina’da akademik çalışmalar yaptı.

  Çok sayıda bilimsel yayına imza atan Ersin Doğer’in İzmir’in tarihi üzerine önemli yayınları bulunmaktadır. Aiolis bölgesi üzerine çeşitli kitapları, Antik Çağ’da ticari amphora üretimleri, şarap-zeytinyağı üretim ve ticareti, İzmir ve çevresi ile Aiolis bölgesinde yaptığı yüzey araştırmalarına ilişkin makale ve bildirileri bulunmaktadır. Ersin Doğer, son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından her cildi farklı bir temada hazırlanan İzmir Kent Ansiklopedisi’nin “Arkeoloji” temalı 1. cildini hazırlayan heyette koordinatör olarak bulundu.

  2004’den 2016’ya kadar Aliağa yakınlarındaki Aigai antik kentinde arkeolojik kazıları yönetti. 2017’de emekli olarak üniversiteden ayrıldı.

  İÇİNDEKİLER
  600 sayfalık başucu niteliğindeki eserin içeriği şu bölümlerden oluşuyor;

  İLK ÇAĞ’DAN 21. YÜZYILA ALİAĞA TARİHİ

  Bölgenin fiziki coğrafi yapısı ve süreç içinde değişimler

  Tarih Öncesi (Prehistorik) Çağlar (İÖ 6200-2000)
  Neolitik Dönem (İÖ 6200-5700) ve ilk çiftçiler
  Son yılların en büyük keşfi: Ege Gübre Neolitik yerleşimi
  2000 yıllık iskân boşluğu (İÖ 5500-3500)
  Geç Kalkolitik ve Erken Tunç Çağları (İÖ 3500-2000):
  Bölgenin yeni çiftçileri ve yerleşimleri
  Bölgenin en eski tasviri: Helvacıköy Höyücek Steli.

  Orta ve Geç Tunç Çağları (İÖ 2000-1900-1200).
  Yeni etnik gruplar, yeni kültür: Pelasglar mı, Luviler mi?
  Homeros destanlarındaki Larissa (Buruncuktepe)
  Akhalı (Mykenli) tüccarların üssü Panaztepe
  Larissalılar Troialıların safında Akhalara karşı savaşıyor
  İÖ 2. binde Batı Anadolu tarihine genel ve kısa bakış
  Efsane değil, tarihsel gerçek: Hititler’in himayesinde Seha Irmağı Ülkesi
  Hitit Prensesi Massanauzzi Seha Irmağı Beyliği’ne gelin geliyor.
  Massanauzzi, Amazon mu?

  Hellenlerin Yunanistan’dan Batı Anadolu kıyılarına göçü
  (İÖ 1120-1050/900)
  Hellenlerin Aiol kolu Nemrut ve Çandarlı Körfezi
  kıyılarına yerleşiyor (İÖ 1120/1050-900)
  Bölgenin başkenti Kyme
  Fıkraları dile düşmüş Kymeliler
  Kymelilerin damadı Frig Kralı Midas
  Kymeliler uzakta ve yakında koloni kentler kuruyor
  Kral Gyges ve Lydia’nın yükselişi: Prens Ardys Kyme’de sürgün hayatı yaşıyor
  Lydia Krallığı’nın ani çöküşü (İÖ 547/6): İranlıların 200 yıllık işgali başlıyor
  İonia Ayaklanması’nda Kymeliler (İÖ 499/494)
  Aiollerin donanması Salamis Deniz Savaşı’nda (İÖ 480)
  Salamis Deniz Savaşı kahramanı sürgün Themistokles Kyme ve Aigai’de
  Aiolis kentleri Attika-Delos Birliği’ne vergi ödüyor
  Peloponnesos Savaşları Aiolis kıyılarında
  İÖ 4. yüzyılda Aiolis’in stratejik önemi
  Büyük İskender rûzgârı Batı Anadolu’da esiyor
  Hellenistik krallıkların rekabeti arasında Aiolis kentleri
  Galat akınları ve Pergamon Krallığı’nın yükselişi
  Romalılar gitmemek üzere yardıma geliyor!
  Son Pergamon Kralı’nın vasiyeti ve Aristonikos İsyanı’nda Aiolis

  Bölgede Roma egemenliği (İÖ 129-İS 1300)
  Provencia Asia (Asya Eyaleti) içinde Aiolis kentleri
  Roma yönetimine son direnişler: Pontos Kralı Mithridates
  Büyük deprem (İS 17 yılı) ve yıkılan Aiolis kentleri
  Aelius Aristeides’in Smyrna’dan Pergamon’a yolculuğu
  Goth Akınları ve Aiolis kentlerinin çöküşü
  İmparatorluğun bölünmesi ve Aiolis’de Hıristiyanlık
  Emevi Arapları İstanbul yolunda (8. ve 9. yüzyıllar)
  Çaka Bey ve ilk Türk egemenliği (1080/1092)
  Bölgede son Roma egemenliği: İznik Devleti (1210/1315)
  Bizans Dönemi’nde Aiolis tarihi coğrafyası
  Bölgede Türk egemenliği (1300-∞)
  Bizans’ın son direnişleri ve Asya’dan Ege Denizi’ne,
  Türkler/Türkmenler yeni vatanlarında
  Saruhan Beyliği Dönemi (1300-1405)
  Saruhanoğlu’nun iki kaza merkezi: Güzelhisar ve Menemen
  Saruhanoğlu, iktidarı Osmanlı Beyliği’ne devrediyor (1390)
  Fetret Devri’nde Menemen ve Güzelhisar kazaları (1402-1426)
  Osmanlı şehzadeleri Manisa’da sancak beyliği görevinde
  Vergi kayıtlarına göre Güzelhisar kazası (1487, 1530, 1575, 1600 ve
  1654/55 yılları tapu tahrir ve vakıf defterleri)
  1487 yılı tımar icmal defterinde Güzelhisar kazası (TT 152)
  1531 yılı tımar icmal ve mufassal defterlerinde Güzelhisar kazası
  (TD 165 ve TD 166)
  1531 yılı vakıf defterinde Güzelhisar kazası (TT 398)
  1575 yılı mufassal defterde Güzelhisar kazası (TK 115)
  1575 yılı vakıf defterinde Güzelhisar kazası (TT 544)
  Azledilen Tımarlı Sipahiler, Yeni Tımarlılar ve istismarcı Yağhane Eminleri
  16. yüzyılın sonlarına tarihlenen bir icmal defterinde
  Güzelhisar kazası (TK 125)
  1654/55 yılına tarihli bir icmal defteri (MAD.D 18181)
  16. yüzyılda Güzelhisar kazasına genel bir bakış
  Miri toprak sisteminin bozulması ve Celali İsyanları (17. yüzyıl)
  Evliya Çelebi Güzelhisar-ı Menemen’den hızla geçiyor
  Bölgedeki yerel eşkiyalık hareketleri
  Geç kalmış feodaller: Büyük ayan ailelerinin savaş alanı Güzelhisar kazası
  Ali Ağa kimdir? Aliağa Çiftliği ne zaman kuruldu?
  İzmir-Bergama yolunda ilk yabancı seyyahlar
  Yabancı seyyahlar, salgınlar, isyanlar ve reform çabaları kıskacında
  Menemen ve Güzelhisar (19. yüzyıl)
  Güzelhisar yerini Aliağa Çiftliği’ne bırakırken
  Aliağa Çiftliği’ndeki kilise Padişah iradesi ile yeniden inşa ediliyor
  İlk arkeologlar ve bölgedeki antik kentlerde başlayan kazılar
  Baltazzi ailesi ve Aliağa İskelesi’nin geliri
  2.500 yıllık rota değişikliği: İzmir-Bergama şosesi Aliağa Çiftliği’nden geçiyor….195
  Çekirge afeti ile mücadele
  1908 yılındaki seçimler
  Hastalıklar ve salgınlar
  Aliağa Tuzlası’nda grev tehdidi
  Rum Köyü Aliağa Çiftliği ve asayiş sorunları
  Balkan Savaşı ve 1. Dünya Savaşı sırasında bölgede iki zıt etnik merkez:
  Güzelhisar ve Aliağa Çiftliği köyleri
  Birinci Dünya Savaşı’nda Menemen kazası ve Aliağa Çiftliği
  Yunan işgal günleri (15 Mayıs 1919-9 Eylül 1922)
  Kurtuluş (13 Eylül 1922)

  Cumhuriyet döneminde Aliağa Çiftliği nahiyesi
  Hayalet bir kasaba: Aliağa Çiftliği (Eylül 1922)
  Mübadillerle şenlenen yeni Aliağa Çiftliği
  Cumhuriyetin ilk yıllarında Kyme’de yabancı arkeologlar
  Bazı Manisa köyleri Aliağa nahiyesine bağlanıyor
  Aliağa Çiftliği ve civarında gazete kayıtlarına geçen bazı olaylar
  Tayyare Cemiyeti’nin Aliağalı yeni üyeleri
  Turizmde farkındalık yaratma çabaları: Aliağa plajları ön planda
  Aliağa Çiftliği’ne hasar veren depremler (1932, 1936 ve 1939)
  İzmir Valisi Kazım Dirik Paşa’nın Aliağa Çiftliği’ne ilgisi
  Gediz köprülerinin inşası
  Atatürk Bergama’ya giderken Aliağa Çiftliği’nden geçiyor
  İstanbul Üniversitesi talebeleri Aliağa Çiftliği’nde misafir
  Genç Cumhuriyet ve Aliağa Çiftliği’nde kooperatifleşme
  Aliağa’da ve köylerinde eğitim seferberliği
  Aliağa’da ilk sanayileşme girişimleri ve girişimci aileler
  (Dönmezler, Kayralar, Sakalar)
  Aliağa’da Köy Enstitüleri ile başlayan aydınlanma
  Göç sırası Bulgaristan ve Yugoslavya’dan kaçan muhacirlere geliyor
  (1933-1951)261
  Gazetelerden bazı Aliağa haberleri (1938-1949)
  Türk arkeologlar ilk kez bölgede
  (Helvacıköy Höyücek ve Bozköy Höyücek kazıları)
  Aliağa Çiftliği ve çevre köylerin gençleri Kore Savaşı’nda

  Aliağa Çiftliği nahiyesinden Aliağa ilçesine doğru
  Aliağa bucak merkezinde Belediye teşkilatı kuruluyor
  İzmir-Çanakkale yolu üzerinde bir yerleşim yeri doğuyor: Yeni Şakran
  Şehirlerarası telefon görüşmeleri başlıyor
  Başvekil Adnan Menderes Aliağa’da
  1960’lı yılların ilk yarısı sakin geçiyor
  27 Mayıs İhtilali’nin lideri Cemal Gürsel Aliağa’da
  Aliağa’ya elektrik geliyor
  Aliağalı gençler 1960’ların başında üniversite yollarında
  Aliağa Kültür ve Turizm Derneği kuruluyor
  Helvacıköy’de Belediye kuruluyor
  Aliağa’nın plajları (Ön ve Arka Plajlar ile NATO Plajı)
  Halkoyu ile seçilen ilk Belediye Başkanı Kazım Onaran ile röportaj
  Başbakan Süleyman Demirel ilk kez Aliağa’da
  İzmir Rafinerisi’ne ilişkin ilk haberler: Nerede kurulacak?
  Rafineri için proje ekibi İzmir’de çalışıyor
  Dördüncü rafinerinin temeli Başbakan Süleyman Demirel tarafından atılıyor
  Ya Aliağa’da sanayi olmasaydı?
  Aliağa esnafı örgütleniyor: Esnaf Sanatkârlar Odası kuruluyor
  1968 Yerel Seçimleri’ni yeniden Kazım Onaran kazanıyor
  Aliağalıların başka dertleri de var
  Eğitim-öğretim elbisesine sığmıyor (1968-1990)
  Özel sektörden yatırım: Viking Kâğıt Fabrikası
  Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Derneği kuruluyor
  1970’e girerken Rafineri’de montaj başlıyor, dert başlıyor! Sendikal sorunlar
  Sendika Başkanı Necmettin Giritlioğlu öldürülüyor
  Aliağa’da sendikal gerginlik sürüyor
  Necmettin Giritlioğlu’nun katili yargılanıyor
  Rafineri’den işçi çıkartılınca gerginlik yeniden başlıyor.
  Sıkıyönetim baskısı altında sendikal örgütlenme çabaları
  12 Mart 1971’den sonra Rafineri haberleri yön değiştiriyor
  Rafineri’nin açılışı ve ikinci petro-kimya tesisinin
  temeli 1972 yılında atılacak
  Rafineri’nin açılışı gecikiyor
  Rafineri nihayet sessiz sedasız hizmete giriyor
  Rafineri inşaatı sırasında firmalar arasındaki anlaşmazlıklar
  iş bittikten sonra açıklanıyor
  Rafineride üretim artışının ve değişik ünitelerin devreye girmesi
  sevinçle karşılanıyor
  Rafineri’de grev yeniden kapıda
  1973 Yerel Seçimleri: Başkanlık babadan oğula geçiyor
  Rafineri öyküleri dışında Aliağa’ya ilişkin haberler (1973-1975)
  Ege Gübre fabrikası inşaatı sürüyor
  Özel ATAŞ Rafinerisi’nin alternatifi devletin Aliağa Rafinerisi oluyor
  Aliağa Rafinerisi’nde grevler dönemi (1974-1976)
  Rafineri’de Petkim-İş Sendikası ile toplu sözleşme imzalanıyor
  Aliağa Belediye Hizmet Binası’nın temeli atılıyor
  Aliağa Rafinerisi’nde sakin günler
  Milliyetçi Cephe Hükümeti’ne ve Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin
  kuruluşuna karşı sendikal direniş
  Rafineri’deki politik ve ideolojik gerginlik kasabayı etkiliyor
  Aliağa Rafinerisi’ne ilişkin gazeteler aracılığı ile kamuoyu bilgilendiriliyor
  Aliağa’da gemi sökümü başlıyor
  İşverene mahkemeden kötü haber: Sözleşme yetkisi Petkim-İş’e veriliyor
  Rafineri’de Petrol Bilimleri Merkezi hizmete giriyor
  Tankerlerin karıştığı kazalar ve Gediz Çayı üzerine yeni köprü
  Sıra mutfak gazında: Sıkıntı var mı, yok mu?
  İkinci Petkim’in ihalesi 25 milyara yapılıyor
  Akaryakıt sıkıntısı sürüyor
  Aliağa Rafinerisi’nin kapasitesi genişletiliyor
  Aliağa: Petrole hücum
  Davud ile Golyat
  1970’lerin ikinci yarısında Aliağa’da politik atmosfer
  Aliağaspor’un yönetiminde yeni bir nesil: Yerli-göçmen ayrımı bitiyor.
  1977 Yerel Seçimleri’nde CHP’de aday belirleme süreci:
  Ayhan Bayrak Belediye Başkan Adayı oluyor
  1977 Yerel Seçimleri: CHP, Ayhan Bayrak ile başkanlığı kazanıyor
  Rafineri’de sıvı gaz (FCC) üretimi başlıyor
  Ham petrol sıkıntısı Rafineri’deki üretimi etkiliyor
  Belediye Başkanına saldırı ve Aliağa’da protesto yürüyüşü
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal Aliağa’da
  İşten atılan işçiler Baykal’ın arabasının önünü kesiyorlar
  Yeni Foçalılar Ege kıyılarını kirletenleri mahkemeye vermeye kararlı
  Ham petrol yokluğu Ege Bölgesi’ni de etkiliyor
  Türkiye’de ilk kez Aliağa Rafinerisi’nde parafin-wax üretiliyor
  Ege Gübre’den feryatlar yükseliyor
  İzmir Demir Çelik’te uzun hadde tesisleri yatırım müjdesi
  Sonuca ulaşmamış bir girişim: Anadolu Demir Çelik AŞ Aliağa’da
  Rafineri’de üretim ve yönetim bunalımı
  12 Eylül ve Aliağa’daki etkileri: Ayhan Bayrak görevden alınıyor ve
  atanmış belediye başkanları dönemi
  Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun vasıflı çelik yatırımı
  yılan hikayesine dönüyor
  Rafineri’de yangın
  İzmir-Aliağa elektrikli tren ve demiryolu projesi gündemde
  Ege Gübre fabrikası tam kapasite ile çalışıyor
  Petkim inşaatlarına ilişkin kamu zararı iddiaları
  Petkim Aliağa kompleksinde neler oluyor?
  Gazeteler Aliağa Rafinerisi haberleri arasında denge kuruyor.

  Aliağa ilçe oluyor (Çiftlikten ilçeye)
  Aliağa’da Asliye Hukuk ve Ceza Mahkemeleri kuruluyor
  Aliağa’ da sokaklara numaralar yazılıyor
  Aliağa Rafinerisi mevzuat kurbanı
  Adnan Kaşıkçı Aliağa’da yatırım yapmak istiyor
  Yeni Şakran Belediyesi kuruluyor
  Aliağa artık elbisesine sığmıyor
  Aliağa’nın (ve Foça’nın) Serbest Bölge ile imtihanı
  Başbakan Aliağa’da temel atıp fabrika açıyor
  Gemi söküm tesislerine itirazlar
  Yerel Seçim öncesi: Aliağalılar yetenekli bir Başkan bekliyor
  1984 Seçimleri: K. İrfan Onaran yeniden Başkan
  Petkim’deki yatırımlar Bakanı uykusuz bırakıyor
  İzmir-Aliağa arasında demiryolu planlanıyor
  Hükümet, Aliağa’da gemi söküm tesisi kurulmasında kararlı
  Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Aliağa’da
  Yeni ilçe Aliağa’nın sorunları
  Makine Kimya Kurumu’nun bitmeyen lojmanları dile düşüyor
  Rafineri’de çalışan bir Japon mühendisin onur intiharı
  Viking Kağıt Fabrikası kuruluşunun 13. yılını kutluyor.
  Nemtaş Liman Tesisleri’nin temeli atılıyor ve İzdaş AŞ halka açılıyor
  Bir yıl sonra yeniden Serbest Bölge haberleri
  (Büyük umutlar hayal kırıklığı ile sonlanıyor)
  Sanayi demek kirlilik demek (Hava ve su kirliliğinden şikayetler başlıyor)
  Petkim’de durum içler acısı
  Ölümlü gaz kaçağı kazası ve ham petrol kaçağı
  Petkim’de üretim kıpırdamaları
  Tüpraş, 250 milyon lira tazminata mahkûm oluyor
  Petkim’de patlama
  Şakranlılar deniz kirliliğinden dertli (Şakran ölüyor!)
  Aliağa’da yerel siyaset ısınıyor
  Başbakan Turgut Özal’a göre Aliağa Rafinerisi zor durumda
  Çevreciler için kötü haber: Aliağa’da termik santral kurulacak
  Petro Kimya Kompleksi nihayet Başbakan Turgut Özal tarafından açılıyor
  Başbakan Özal, İDÇ’nin Çelikhanesini açıyor
  Hükümet, Aliağa’ya termik santral konusunda ısrarlı
  Aliağa’da kirlilik ürkütücü boyutlarda
  Çalışmayan elektrik santrali
  Grev hakkı olmayan Tüpraş ve Petkim işçileri yeni eylem biçimleri peşinde
  Ege Demir Çelik Fabrikası’na karşı çevrecilerden ve belediyelerden tepkiler
  Bulgaristan’dan son zorunlu göç Aliağa’yı da etkiliyor
  İnsani iletişim ustası bir köy muhtarı: Tevfik Yıldırım
  Rafineri’deki yangın sabotaj kokuyor
  Alaybey Tersanesi’ne Aliağa’da yer aranıyor
  KİT’lerde özelleştirme ve satış yeniden gündemde
  Aliağaspor futbolda fırtına gibi
  Yerel Seçim öncesi Belediye’den atak: Evsizlere arsa dağıtımı ve
  yeni su kuyuları
  1989 Yerel Seçimleri: SHP iktidara geliyor
  Termik santrale karşı uzun soluklu mücadele başlıyor
  Emek Şenlikleri başlıyor
  Tüpraş Rafinerisi yeniden doğuyor
  Santrale karşı hukuk mücadelesinin başını Milletvekili Kemal Anadol çekiyor
  Japonlar, çevreye zararsızlık raporu (ÇED) peşinde
  Petkim işçisi yeniden ayakta.
  Aliağalıların dertleri sadece sanayi değildir
  (Arkeolojik ve doğal sitlerden şikâyet)
  Petkim yatırıma, Defterdarlık bunalıma giriyor
  Gemi sökümde asbeste, Petkim’de kimyasala dikkat
  Termik santral konusunda yeni hükümet ısrarlı
  Danıştay, Gencelli Termik Santrali’nin yapım kararını iptal ediyor
  Termik santral olmadı, yerine nükleer santral verelim
  Sonunda santralde doğru yakıt seçimi: Doğal gaz
  Aliağa’da ticaret erbabı, sanayici ve tüccarlar örgütleniyor
  Aliağa’nın sorunları İlçe Meclisi’nde tartışılıyor
  Rafineri’de milyarlık petrol vurgunu
  Gemi Sökümde ölümlü patlama
  Petkim işçileri yeniden direnişte
  Çukurova ve Habaş’a son bir şans veriliyor
  Aliağa Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü istiyor
  Bu demiryolu zor biter
  Aliağa Rafinerisi’nde Ruslar için ham petrol işleniyor
  Hakkı Ülkü yeniden belediye başkanı seçiliyor
  Aliağa’da arkeolojik kazılar hızlandı
  Aliağa ve Çakmaklı halkı Ege Çelik Limanı’na karşı
  Petkim ile plastik sanayicileri arasında tartışma
  Futbolda hedef gerçek oldu: Amatörden profesyonele
  Aliağa Belediyesi’nden 1995 yılı haberleri
  Aliağa, il olmaya hazır
  MKE iddialı: Gemi sökmede üstümüze yok
  Petkim mucizesi
  Belediyeler arasında hiç yoktan çıkan su kavgası
  Aliağa’nın şehitleri yürekleri yaktı
  Aşılanan çitlembikler Antep fıstığına dönüyor
  Aliağalı iş adamları, kısa ömürlü Güçbirliği Holding’i kuruyor
  İzmir-Aliağa elektrikli tren hattı nihayet tamamlanır
  Aliağa’da bir UFO eksiktir
  Aliağa’da kentleşme sorunu ve gecekondu önleme çabaları
  Belediye ile Tüpraş arasında sosyal tesisler ve plaj kavgası
  Grev hakkı olmayan Petkim ve Tüpraş işçileri eylemde
  Başkan Hakkı Ülkü, topun ağzında
  Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka’dan sitem.
  Petkim işçisine cıva kontrolü
  Petkim’in özelleştirilmesi bekleniyor.
  Gemi söküm tesislerine çekidüzen veriliyor
  Sonuçlanmayan Aliağa Müzesi girişimi Yeni umut: Aliağa Organize Sanayi Bölgesi
  Çevre Ödüllü Tüpraş’ta çevre kazası
  Petkim ile Yeşil Barış Eylemcileri arasında “savaş”
  Gözler Aliağa’nın termal kaynaklarında
  Petkim ürünleri karaborsada.
  Nemrut’taki iskeleler tek limana çevrilmek isteniyor
  Sonuçsuz iki girişim: Ford Otomobil Fabrikası ve Üniversite
  Asya Krizi demir çelik sektörünü etkiliyor
  Petkim’in 33. Kuruluş Yılı ve özelleştirme çabaları
  Aliağa Kent Parlamentosu deneyimi
  Daha yeşil bir Aliağa için elele
  Viking Kağıt teknoloji yenileme atağında
  Petkim’de İhtisas Organize Bölgesi kuruluyor
  Yılan hikâyesi: Petkim ve Tüpraş’ın özelleştirilmesi
  Petkim yatırımlarda hız kesmiyor
  Yaklaşan Yerel Seçimler Aliağa’yı hareketlendiriyor
  1999 Yerel Seçimleri: Hakkı Ülkü, 3. kez Başkan
  21. yüzyıla girerken kurumların çevreyi koruma mücadelesine katkısı
  İzmir’deki hava kirliliğinin suçlusu Aliağa’da
  17 Ağustos Gölcük-İzmit depremi Aliağa’da korku ve endişeye yol açıyor
  Petkim’de yönetim değişiklikleri ve sanayiciler ile tartışma
  Aliağalılar geçmişin ve kültürel hazinelerinin peşinde

  aliaga-belediye-baskani-serkan-acar-018.jpg

  GAZETELERİMİZ

  GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

  BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

  EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

  FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

  VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

  YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

  ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

  ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

  SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

  İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

  ARASTA HABER           www.arastahaber.com

  YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

  YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

  YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

  ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

  GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

  ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

  ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

  BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

  EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

  GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

  AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

  EGE RAPOR                 www.egerapor.com

  EGE İLAN                    www.egeilan.net

  EGE İHALE                  www.egeihale.com

  ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

  EGE VİDEO                www.egevideo.com

  EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.